WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


AETHINA TUMIDA (MAŁY CHRZĄSZCZ ULOWY) we Włoszech.
2014-11-17 12:35:11

     Dnia 5.10.2014 roku w mieście Gioia Tauro we Włoszech stwierdzono obecność małego chrząszcza ulowego. Jest ciemno-brązowego koloru, dorasta do 5-7 mm, dorosłe osobniki doskonale latają, potrafią pokonać do 10 km. Na plastrach przemieszczają się bardzo sprawnie, odporne na żądlenia pszczół z uwagi na twardą okrywę zewnętrzną. Przy temperaturze poniżej 21ºC chrząszcze nie są aktywne, natomiast nie ustalono przy jakiej giną. Składają jajeczka głównie w szczelinach ula, ale stwierdzono przypadki, że i pod zasklep czerwie. Przy idealnej temperaturze +30ºC oraz wilgotności z jajeczek wylęgają się larwy (przy temp. poniżej +10º) larwy się nie lęgną.
Larwy wyrządzają największe szkody w pszczelej rodzinie żywiąc się miodem, pyłkiem oraz czerwiem. Oprócz pożerania wydzielają śluz, który rozrzedza zasoby powodując ich fermentację. Żerowanie larw trwa w ulu 10-16 dni po czym przedostają się do gleby. Przeżycie larw zależy od temperatury i tak prawie w 100% przy temp. Ok. +30ºC, około połowy larw przy temp. ok. +20ºC, natomiast przy +10ºC wszystkie giną.
Larwy w poszukiwaniu dogodnych miejsc na przepoczwarzenie potrafią pokonać nawet kilkaset metrów.
Dorosłe osobniki żyją ok. 2 miesięcy, ale niektóre samice 4-6 miesięcy składając w tym czasie do 1000 jajeczek.
        Prawdopodobieństwo rozszerzenia się „małego chrząszcza” jest znaczne w następujący sposób:
-wraz z przemieszczonymi odkładami, pszczelimi matkami, trzmielami;
-handlem produktami pszczelimi;
-importem owoców i awokado, banany, winogrona, grejpfruty, mango, melony,  
 ananasy, jabłka, gdzie mogą znajdować się jajeczka pasożyta,
-w kontenerach,
-przelot.
                     Opracował na podstawie artykułu doc.MVDr Juraja Toporczka i spółki w czasopiśmie „Vczelar” nr 11 z 2014 roku- Józef Bukowski.

Przejdź do wszystkich aktualności
Otworz