WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


Czy matki pszczele lepiej poddawać "solo" czy z towarzyszącymi robotnicami.
2015-04-29 13:13:41

           Matki pszczele zakwalifikowane do wymiany w nadchodzącym sezonie winny być zastąpione innymi – młodymi i miejmy nadzieją lepszymi w okresie do 15 lipca lub we wrześniu – październiku. Matek raczej nie wymieniamy poza sytuacjami awaryjnymi w czasie między 15 lipca a końcem sierpnia. W tym okresie należy stwarzać jak najlepsze warunki do intensywnego rozwoju pszczelich rodzin w tym czerwiące plenne matki. Jest to podstawowy warunek uzyskania odpowiedniej siły długowiecznych robotnic kłębu zimowego.

Bardzo dobre efekty wymiany pszczelich matek uzyskuje się we wrześniu po zakarmieniu w połowie pszczelich rodzin, a także w październiku poprzez odkłady.

            W literaturze przedmiotu podkreśla się niekiedy, że opisanych jest ponad 100 sposobów poddawania pszczelich matek ale żaden z nich nie gwarantuj pewnego sukcesu.

Wynika to z faktu występowania różnorodnych czynników stymulujących nasilenie instynktu obronnego pszczelej rodziny. Jednym z tychże czynników jest zagadnienie czy nową matkę należy poddać w klateczce z robotnicami towarzyszącymi czy też może lepiej „solo”. W toczącej się przed laty dyskusji na ten temat stanęło na tym, że obecność pszczół towarzyszących matce w klateczce, albo ich brak nie ma istotnego znaczenia na przyjęcie pszczelej matki.

            Z powyższym poglądem nie mogę się w pełni zgodzić opierając swoje przekonanie na przeprowadzonym przypadkowo eksperymencie. Mianowicie jak to zazwyczaj bywa którejś zimy obmyśliłem jak mi się wydawało „rewelacyjny’ sposób poddawania matek.

Polegał on na tym, że do izolatora siatkowego włożyłem ramkę z pokarmem węglowodanowym i białkowym oraz wodą w kilku komórkach po czym wsypałem zawartość ulika weselnego z czerwiącą pszczelą matką i ok. 250 ml robotnic. Izolator umieściłem w środku rodziny po usunięciu starej matki. W ten sposób postąpiłem w 10 pszczelich rodzinach. W przekonaniu sukcesu po 5 dniach postanowiłem uwolnić pszczoły w izolatorze, niestety doznałem szokującego rozczarowania- wszystkie rodzinki były martwe.

Długo analizowałem sytuację, uzyskując odpowiedź w drodze powtórzenia eksperymentu z jedną poddaną jak wyżej matką. Okazało się mianowicie, że rodzina pszczela z „obcym ciałem” w środku gniazda okłębiła cały izolator dusząc zawartość izolatora. Okłębienia jak wiemy zdarzają się po włożeniu do pszczelich rodzin klateczek z obcymi robotnicami, które niekiedy giną, matki doznają uszkodzeń przylg itd.

Z powyższego wnoszę, że

-        pszczele matki powinno się poddawać w klateczkach bez pszczół towarzyszących albo z młodymi robotnicami pochodzącymi z rodzin przyjmujących. Ma to także istotne znaczenie wobec zagrożeń przenoszenia chorób, w tym chrząszcza ulowego;

-        klateczki z poddanymi matkami umieszczać na Powałkach z zapewnieniem dostępu pszczół przyjmujących co ogranicza możliwość śmiertelnych okłębień oraz ułatwia kontrolę rozwoju sytuacji bez rozbierania gniazda i dodatkowego rozdrażniania pszczół.

 

Józef Bukowski

Przejdź do wszystkich aktualności
Otworz