WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


Relacja z Jubileuszu 100-lecia WZP Kraków
2018-10-06 13:00:00

W dniach od 21.09 do 23.09 pszczelarze z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie świętowali Jubileusz 100-lecia organizacji.

Oficjalne otwarcie obchodów 100-lecia miało miejsce w piątek 21.09 na Placu Szczepańskim w Krakowie podczas kiermaszu miodowego. Ze sceny przywitał wszystkich, zarówno wystawców jak i pierwszych odwiedzających kiermasz prezes WZP Wojciech Spisak. Oprócz pszczelarzy reprezentujących blisko 50 kół należących do WZP, wystawcami były także Lasy Państwowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie.
O godzinie 17.00 przy Alei Mickiewicza miało miejsce uroczyste sadzenie lipy upamiętniającej obchody 100-lecia Związku. Obecny był cały Zarząd WZP wraz z przedstawicielami zrzeszonych kół.

W sobotę oprócz kiermaszu, występów artystycznych na scenie organizowane były zabawy i konkursy dla dzieci z przewodnim tematem „Dzieci w świecie zapylaczy”. Miało miejsce wręczenie nagród wraz z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego skierowanego dla dzieci z klas I-III pt: „Smog zabija pszczoły”. W ramach naszego święta Dom Kultury Ispiro zorganizował warsztaty krawieckie. Dzieci a także dorośli szyli torby na miód.

Program trzeciego dnia obchodów obfitował w wiele wydarzeń. Od godziny 10.00 odwiedzający kiermasz mogli nie tylko zakupić miód i inne produkty pszczele, ale także zapoznać się z historią WZP, która pięknie została przedstawiona w książce pt: „100 lat Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy 1918-2018” autorstwa Józefa Bukowskiego i Jana Świdronia.
W Bazylice Mariackiej o godz. 12.00 została odprawiona Msza Święta w intencji pszczelarzy. Uczestniczyli w niej licznie zaproszeni goście, pszczelarze oraz poczty sztandarowe z całej Polski. Po Eucharystii wszyscy udali się wraz z przygrywającą Orkiestrą na Plac Szczepański, gdzie miejsce miały wystąpienia zaproszonych gości oraz wręczenia odznaczeń. Po części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek do Międzynarodowego Centrum Kultury. Występy artystyczne trwały do późnych godzin wieczornych.

Fotorelacja zamieszczona poniżej.

Przejdź do wszystkich aktualności
Otworz