WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


Żegnamy Franciszka Baryłę
2018-11-14 14:37:37

Żegnamy Franciszka Baryłę.

Jeszcze nie tak dawno, we wrześniu, spotkaliśmy się z Panem Franciszkiem w czasie obchodów 100- lecia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, gdzie z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego otrzymał Małopolski Krzyż Zasługi, a dziś dotarła wiadomość, że 11 listopada Najwyższy wezwał go do niebiańskiej  pasieki.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu w Borku Fałęckim ul. Zawiła o godz. 13.

Był zapalonym pszczelarzem. Pracował społecznie w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Krakowie w latach 1980-2005 jako sekretarz i wiceprezes. Był Delegatem na Walne Zjazdy Polskiego Związku Pszczelarskiego. Jako jeden z nielicznych otrzymał najwyższe wyróżnienie resortowe Tytuł Honorowego Członka PZP. Jednocześnie od 1982 r. pełnił rolę prezesa Koła Pszczelarzy w Nowej Hucie. Do ostatnich chwil wspierał kolegów z Koła, głównie młodych adeptów pszczelarstwa swoją wiedzą, doświadczeniem zarażał pogodą ducha. Był członkiem Rady nadzorczej OSP "Pszczelarz" w Krakowie.

Dziś, żegnając p. Franciszka, pragniemy przypomnieć Jego życiorys i oddając należne zasługi, przede wszystkim przekazać wartości, których sam był propagatorem: silny duchem, nawet kiedy ciało jest słabe, do ostatnich dni działał na rzecz dziedzictwa Muzeum Czynu Zbrojnego i Małopolskiej Fundacji Dom Kombatanta.

Ur. 9 marca 1926 r. w Zawierciu, od marca 1941 r. pracownik Fabryki Maszyn inż. I. Banachiewicz, która została przejęta przez okupanta w tzw. zarząd komisaryczny i nastawiona na produkcję dla potrzeb wojny. W latach 1943-45 obrabiane tam były wały główne i korbowe silników do łodzi podwodnych. Wykonywano też prototypy najnowszych wysoko wydajnych automatycznych pras do wytłaczania na zimno łusek pocisków artylerii przeciwlotniczej.

W kwietniu 1943 r. wstąpił w szeregi grupy sabotażowej GL PPS działającej na terenie fabryki, i został zaprzysiężony pod ps. "Jan". Będąc tam zatrudnionym brał udział w akcjach sabotażowych polegających na niszczeniu, uszkadzaniu wytwarzanych produktów na rzecz przemysłu wojennego III Rzeszy. Niezależnie, wiosną 1944 r. pełnił funkcje łącznika w przygotowaniu akcji Oddziału "Twardego" - Stanisława Wencla - rozbrojenia Werkschutz’u w fabryce FUM w Porębie, gdzie zdobyto wiele broni i amunicji bez własnych strat.

Po wojnie zgłosił się do pracy w Śląskiej Grupie Operacyjnej w Katowicach i został skierowany do pracy w Kolejach Elektrycznych Śląska Opolskiego w Gliwicach. We wrześniu 1950 r. został skierowany do Szkoły Dyplomatyczno - Konsularnej przy MSZ w Warszawie. Od 1951 r. pracownik MSZ w Warszawie, a w 1952 r. skierowany do pracy w Ambasadzie PRL w Pekinie, najpierw jako referendarz, a następnie jako Attache Wydziału Konsularnego w Pekinie i p.o. Konsula w Tien Tsin. W 1953 r. po ujawnieniu zatajonej przeszłości konspiracyjnej został odwołany z poleceniem natychmiastowego powrotu do Polski. Po powrocie zwolniony z pracy z odmową możliwości zamieszkania i zameldowania w Warszawie.

W 1982 r. w wyniku utraty zdrowia przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Od 2000 r. prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy HTS w Nowej Hucie, był również członkiem Zarządu Okręgu Małopolska ŚZŻ AK i wiceprezesem Małopolskiej Fundacji Dom Kombatanta RP - Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie gdzie  zgodnie z hasłem "zachować dla przyszłych pokoleń" organizował liczne sympozja, spotkania i publikacje. Po śmierci Kustosza Muzeum Czynu Zbrojnego Mariana Oleksego w 2010 r. przejął na siebie trud organizacji dzieła publikacji Zeszytów Historycznych Muzeum Czynu Zbrojnego.

11 listopada 2018 roku odszedł na wieczną wartę, pozostawiając nam piękne wspomnienia, ponadczasowe wartości i dziedzictwo, które do samego końca było dla Niego ważne.

Przejdź do wszystkich aktualności
Otworz