WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


Wojewódzka Konferencja Pszczelarska
2019-03-05 08:04:37

23 lutego 2019 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pszczelarze z całej Małopolski spotkali się na Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej.

Współorganizatorami wydarzenia był Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. Konferencja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem, a frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów. Ponad 560 (zarejestrowanych) uczestników, wśród nich 53 leśników – pszczelarzy wysłuchało pięciu wykładów.

  • Prof. dr hab. Adam Tofilski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawił „Najnowsze wyniki projektu rozwojowego Lasów Państwowych – Zdrowa żywność z Polskich Lasów”.
  • Ks. dr Wiesław Popielarczyk przedstawił, w zgodnej opinii uczestników, bardzo potrzebny wykład na temat etyki w zawodzie pszczelarza.
  • Dr hab. Krystyna Pohorecka – Kierownik Zakładu Chorób Pszczół Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach omówiła przyczyny masowych upadków pszczół w świetle najnowszych badań.
  • Z kolei Dr hab. Zbigniew Kołtowski prof. nadzw. Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach wystąpił z wykładem pt. „Słabe zbiory miodu – wina pszczelarza czy natury?”.
  • Na zakończenie części merytorycznej konferencji, Pan Marek Lasocki – ekspert z zakresu pszczelarstwa w Ministerstwie Rolnictwa i sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił warunki zakładania pasiek w lesie.

Za sprawne prowadzenie Konferencji odpowiadali leśniczka Małgorzata Mrówka z Nadleśnictwa Piwniczna i Jan Świdroń pszczelarz z Chyżnego.

W czasie konferencji wręczone zostały odznaczenia odznaczenia związkowe dla zasłużonych członków Wojewódzkiego Zwiążku Pszczelarzy w Krakowie.

Podczas wydarzenia w korytarzach Centrum Kongresowego zgromadzono liczne stoiska ze sprzętem pszczelarskim i literaturą, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Na zakończenie konferencji wśród jej uczestników rozlosowano 6 drewnianych uli wielkopolskich. Losy z koszyka wyciągały pociechy pszczelarzy- leśników ubrane w kombinezony pszczelarskie: Karolina Mrówka i Justyna Habel.

 

Przejdź do wszystkich aktualności
Otworz