WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


Powrót do strony koła terenowego
Pszczelarski Rój 2015
2015-12-18 12:00:00

Wzorem lat poprzednich patron pszczelarzy św. Ambroży w niedzielę 06.12.2015 r. wprowadził, Koło pszczelarzy Kraków Krowodrza-Prądnik, do kościoła Błogosławionej Anieli Salawy. Jest to już nasze 7 spotkanie - w siódmej parafii naszej dzielnicy - każdego roku w innej. Pszczelarze z rodzinami przybyli licznie wraz ze swoim sztandarem, co wzbudziło zainteresowanie wiernych. Nabożeństwo o godz. 10:30 celebrował proboszcz parafii ks. Aleksander Bandura. Podczas kazania (drugi celebrans) ks. Wiesław Popielarczyk kapelan pszczelarzy podkreślił dobroczynne walory miodu i pozostałych produktów pszczelich działających na organizm człowieka. Podczas mszy pszczelarze przekazali dary ołtarza, a wśród nich paschał z wosku pszczelego. Przy ołtarzu wystawiony był obraz św. Ambrożego autorstwa Zofii Dubiel. Na zakończenie Tadeusz Sapała Prezes Koła podziękował proboszczowi za ciepłe przyjęcie członków Koła w tym pięknym kościele. Prezes wspomniał między innymi, że pszczelarze budują świadomość ekologiczną poprzez nasadzanie drzew, roślin i kwiatów, czyniąc w ten sposób przyrodę bogatszą i piękniejszą. Po mszy pszczelarze wraz z rodzinami oraz ks. Proboszcz i ks. Kapelan spotkali się w przykościelnej stołówce na uroczystym obiedzie.

Na dziedzińcu przed kościołem pszczelarze prezentowali produkty pszczele z 2015r., które można było degustować i nabyć bezpośrednio u producentów. Informowali również o roli pszczół jako zapylaczy. Pytanie najczęściej zadawane przez parafian to ,,który miód jest najlepszy” i na jakie dolegliwości. Na to i inne pytania odpowiadali członkowie Koła.

Kolejna uroczystość w Kole to zebranie ,,opłatkowe”.

Inaugurację nowego roku kalendarzowego ,,Krowoderscy” pszczelarze rozpoczęli 10 stycznia 2016r. uroczystym zebraniem ,,opłatkowym” w ,,Dworku Białoprądnickim”, wspólnie z ks. Wiesławem Popielarczykiem Kapelanem pszczelarzy. Po modlitwie składaliśmy sobie życzenia przede wszystkim zdrowia dla pszczelarzy i pszczół oraz obfitych zbiorów. Łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy. W trakcie rozmów często powtarzała się obawa o kondycję rodzin pszczelich w nowym sezonie po tak długiej i ciepłej jesieni. Zima minie i czas pokaże jak przetrwały ją pszczoły.

Przejdź do wszystkich aktualności

Powrót do strony koła terenowego
Otworz