WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


Pszczelarski Rój 2018 Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy
2019-01-04 02:00:00

Pszczelarze Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, przedstawiciele lokalnych samorządów i sympatycy pszczelarstwa spotkali się 9 grudnia  2018 roku w Małem Cichem z okazji święta patrona pszczelarzy, świętego Ambrożego.

Wydarzenie zwane „Pszczelarskim Rojem”, organizowane każdego roku na terenie innej miejscowości statutowej działalności podhalańskiej organizacji, rozpoczęto mszą świętą w miejscowym kościele. Dalsza część uroczystości miała miejsce w lokalnej restauracji, gdzie  m.in. podsumowano miniony sezon, a także poruszono tematykę zagrożeń dla pszczelarstwa na terenie szeroko rozumianego Podhala, Spisza i Orawy.

„Pszczelarski Rój” to również czas na podziękowań osobom zaangażowanym w działalność Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.

W roku 2018 szczególnie podziękowano kobietom i to zarówno tym, które są członkiniami organizacji, jak również tym, które nimi nie są, ale angażują się w działalność poprzez  uczestnictwo w różnych przedsięwzięciach. Zasłużone panie otrzymały okolicznościowe dyplomy. Wszystkim zaś kobietom obecnym na spotkaniu wręczono czerwone róże jako symbol wdzięczności za każdą,  nawet najmniejszą cegiełkę wzniesioną w historii Zrzeszenia. Panie odwdzięczyły się zaś tak wielką ilością radości, że wszystkim wystarczy jej do następnego „Pszczelarskiego Roju”.

Nie zabrakło też branżowych odznaczeń związkowych. Władysław Lenart z Piekielnika został odznaczony brązową odznaką Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, a Mieczysław Grzybek z Nowego Targu najwyższym branżowym odznaczeniem organizacji szczebla wojewódzkiego, statuetką Związku. Odznaczenia wręczył Tadeusz Dragon, członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.

Osoby szczególnie zaangażowane w poczet sztandarowy, a mianowicie kolegów Michała Gąsienicę z Gronkowa, Zbigniewa Kowalczyka z Maniowych oraz Tomasza Pawlikowskiego z Małego Cichego wyróżniono pamiątkowymi statuetkami, za jak to wskazano w uzasadnieniu:  „ poszanowanie sztandaru oraz w jego należyte i zgodne z wielowiekową polską tradycją wykorzystywanie i tym samym godne reprezentowanie wszystkich członków skupionych wokół tego najwyższego znaku organizacyjnego”

Podziękowano również osobom  duchownym związanym z organizacją. Pamiątkowymi statuetkami uhonorowano księdza Franciszka Rembiesę, kapelana Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, a także księdza Jana Kołodzieja oraz ojca Mateusza Jacukiewicza, dominikanina z Wiktorówek, statutowego członka Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.   W uzasadnieniu wskazano: „doceniamy za coś, co pozornie jest niewidoczne, nienamacalne.  Doceniamy Was drodzy duszpasterze za wsparcie duchowe i  za bezcenny dar jakim jest modlitwa. Modlitewne wsparcie odczuwamy każdego dnia, a widocznym przejawem tego jest to, że tak dużo w nas radości”. Nadmienić należy, że wszyscy trzej kapłani są zapalonymi pszczelarzami.

Przy wręczaniu odznaczeń asystowała Podhalańska Królowa Miodu 2018, Żaneta Martyniak z Zubrzycy Dolnej.

 W trakcie uroczystości jako wykonanie Uchwały Walnego Zebrania Sprawozdawczego z lutego br. nadającej  tytuł Honorowego Prezesa Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, przekazano pamiątkową  statuetkę koledze Józefowi Bukowskiemu, który przewodniczył organizacji w latach 1991-2005, następnie w latach 2005-2016 jako prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie aktywnie ją wspierał, a obecnie nie tylko stale wspiera swoją radą i doświadczeniem, ale również angażuje się w różne aspekty działalności. 

 

W wydarzeniu uczestniczyli pszczelarze ze Słowacji, państwo Marta i Ivan Mat’uga ze Stefanova nad Orawą. Władze samorządowe reprezentowali: Bogusław Waksmundzki - wicestarosta nowotarski, Anita Żegleń – Wójt Gminy Poronin,   Stanisław Kułach - sołtys sołectwa Małe Ciche oraz Paweł Pawlikowski - radny miejscowości. Służby weterynaryjne reprezentował lekarz weterynarii Roman Bachulski.

Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy składa serdeczne podziękowanie proboszczowi parafii św. Jozefa Oblubieńca NMP w Małem Cichem, ojcu dominikaninowi Arturowi Musialskiemu oraz Wójt Gminy Poronin Pani Anicie Żegleń za wyjątkowo serdeczne przyjęcie w Małem Cichem.

Spotkaniu towarzyszył symboliczny toast wzniesiony miodem pitnym.  „Darz Miód. Miodu w ulu, miodu w życiu.  Niech się leje. Niech się leje życia cud.”

 

Zdjęcia wykonał: Bohdan Seweryn

„I ja tam byłem, miód piłem i radości zaczerpnąłem”

 

Jan Świdroń

Przejdź do wszystkich aktualności
Otworz