WOJEWÓDZKI
ZWIĄZEK
PSZCZELARZY
W KRAKOWIE

Aktualności


Powrót do strony koła terenowego
Pszczelarski Rój 2015 Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.
2015-12-18 15:55:18

Pszczelarze Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, miłośnicy pszczół, sympatycy pszczelarstwa, przyjaciele pszczelarzy, smakosze  produktów pszczelich spotkali się w dniu 13 grudnia 2015 roku z okazji Świętego Ambrożego na „Pszczelarskim Roju” w Białce Tatrzańskiej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Święta w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, którą w intencji pszczelarzy sprawowali: proboszcz Parafii Białka Tatrzańska ksiądz Jan Byrski, kapelan Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy ksiądz Franciszek Rembiesa oraz ksiądz Jan Kołodziej z Zubrzycy Górnej na Orawie.

W liturgii słowa udział wzięli przedstawiciele pszczelarzy Jan Świdroń oraz Józef Różański. Obecny był poczet sztandarowy podhalańskich pszczelarzy oraz delegacja z Darami Ołtarza.  Tradycją już jest iż każdego roku od prawie 30 już lat spotykamy się w innym miejscu, na terenie jednej z parafii powiatu tatrzańskiego lub nowotarskiego. Dlaczego akurat w Białce Tatrzańskiej,  bo tu jeszcze nie byliśmy.

Pszczoły nasze nakarmione na zimę, w ciepłych ulach oczekują wiosny, by jak co roku obudzić świat przyrody  do bujnego rozkwitu życia. Oczekując na ten rozkwit spotykamy się  zimową porą by podsumować miniony sezon.

Rok był wyjątkowo dobry patrząc nań z punktu widzenia wydajności miodowej z jednego ula. Dobra słoneczna pogoda sprawiła iż dobrze nam się „pszczelarzyło” w  minionym sezonie, a spiżarnie nasze pełne są beczek z miodem.

Po mszy udaliśmy się  restauracji Liptakówka.

Swoją obecnością nas zaszczycili przybyli goście. Poseł na Sejm RP Pan Edward Siarka, z-ca burmistrza Miasta Nowego Targu Pan Waldemar Wojtaszek, przedstawiciele Gorczańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy na czele z prezesem Panem Tomaszem Szymczukiem, lekarz weterynarii Pan Roman Bachulski. Władze WZP w Krakowie reprezentował nasz kolega Pan Józef Bukowski. Odczytano życzenia przesłane przez Wójta Gminy Spytkowice Pana Ryszarda Papanka.

Ozdobą spotkania była niewątpliwie Podhalańska Królowa Miodu 2015 Orawianka Pani Janina Kidoń (już nie Kowalczyk), która na spotkanie przybyła wraz ze swoim mężem.

Tradycyjnie już tym naszym pszczelarskim spotkaniom towarzyszy toast. W tym roku toast był bogaty w treści i wymowie ”Darz Miód. Miodu w ulu, miodu w życiu.  Niech się leje, niech się leje życia cud - miód”.  Spotkaniu towarzyszyła wszechobecna radość i życzliwość, co zostało zauważone i podsumowane w przemówieniu przez Pana Waldemara Wojtaszka z-cę burmistrza Miasta Nowego Targu.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia zasłużonych osób odznaczeniami Polskiego Związku Pszczelarskiego i tak :

 1. Złotą Odznakę PZP otrzymali:
 • Henryk Czubernat
 • Włodzimierz Bachulski
 • Roman Sołtys
 • Joanna Karwacka
 1. Srebrną Odznaką PZP:
 • Jacek Sikoń
 1. Brązową  Odznaką PZP: 
 • Andrzej Bodziany
 • Władysław Fit
 • Michał Gąsienica
 • Stanisław Maczewski
 • Zbigniew Kowalczyk

Gratulujemy wszystkim odznaczonym.

Pamiątkowe zdjęcia wykonał nasz kolega pszczelarz Bohdan Seweryn.

Kolejny Pszczelarski Rój już za rok.

Przejdź do wszystkich aktualności

Powrót do strony koła terenowego
Otworz