• Prezes:
    Świdroń Jan , tel. 18 263 15 31 , 516 114 621
  • Wiceprezes:
    Sikoń Jacek, tel. 602 638 618
  • Sekretarz:
    Spytkowski Stanisław
  • Skarbnik:
    Grzybek Mieczysław, tel. 604 994 217
  • Członkowie zarządu:
    Biskup Bogusław, Gąsienica Michał, Karwacka Joanna 
  • Komisja rewizyjna:
    Czubernat Henryk, Pawlikowski Tomasz, Bryniarska Halina, Kowalczyk Zbigniew, Malata Józef
  • Miejsce zebrań: w  zależności od rodzaju spotkania:
    Aula w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica, ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ lub Salka katechetyczna przy Parafii św. Brata Alberta w Nowym Targu na Niwie, ul. Świetego Brata Alberta 31, 34-400 Nowy Targ
  • Termin zebrań:
    trzecia niedziela każdego miesiąca, godz. 10:0, ale terminy mogą być inne 

Aktualności

Zebrania członków Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy odbywają się zwyczajowo w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 10, najczęściej w Auli Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica (ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ), lub w salce katechetycznej przy Parafii pw. św. Brata Alberta (ul. św. Brata Alberta 31, 34-400 Nowy Targ). Część spotkań odbywa się również w terenie. Są to spotkania w pasiekach oraz spotkania okolicznościowe, np. spotkanie przy ognisku. Spotkania terenowe często poprzedza część rekreacyjna przeznaczona dla szerszego grona uczestników, w tym głównie dla rodzin pszczelarzy. Szczegółowy terminarz spotkań określony jest w Planie Pracy Zrzeszenia dostępnym dla członków organizacji. Osoby nie będące członkami Zrzeszenia, które chcą uczestniczyć w zebraniach celem zasięgnięcia informacji, w zakresie terminu i miejsca spotkania proszone są o kontakt telefoniczny z prezesem lub wiceprezesem.

Historia Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy:

Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy zostało założone dnia 2 sierpnia 1987 roku pod nazwą Podhalańskie Koło Pszczelarzy w Nowym Targu. Zebranie założycielskie z udziałem 76 pszczelarzy miało miejsce w Szkole Podstawowej Nr 1 w Nowym Targu przy Placu Słowackiego. Wybrano władze Koła, a pierwszym prezesem został śp. Józef Wapiennik z Nowego Targu, uchwalono statut. Organizacja została zarejestrowana z dniem 31.08.1987 r. jako zrzeszenie branżowe działające na podstawie ustawy z 8 października 1982 roku o społeczno- zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32/82). Koło uzyskało osobowość prawną i mocą Uchwały Walnego Zebrania Członków przystąpiło do Wojewódzkiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Sączu, z siedzibą w Kamiannej.

W 1999 roku wobec nowego podziału administracyjnego kraju i powstania województwa Małopolskiego- Koło na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków z dnia 12 stycznia 2001 roku wystąpiło ze Zrzeszenia przystępując do Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Jednocześnie uchwalono nowy statut, który został zaakceptowany przez Sąd Rejestrowy natomiast organizację wpisano do ewidencji pod numerem 0000027055.

Kolejna zmiana statutu w tym zmiana nazwy na Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy w Nowym Targu miała miejsce 20 maja 2012 roku.

Dnia 6.01.2013 roku został poświęcony i przekazany dla Zrzeszenia sztandar ufundowany przez członków, a w dniu 17.02.2019 zatwierdzono do stosowania LOGO organizacji.

Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy na dzień 30.09.2024 roku liczy 190 członków, posiadających 4493 pszczelich rodzin.

Zrzeszenie prowadzi aktywną działalność statutową. Działalność ta za lata 1987-2017 została w zarysie przedstawiona w jubileuszowych publikacjach wydanych z okazji 20. oraz 30.lecia organizacji.

Do ciekawszych stałych i cyklicznych przedsięwzięć należą:

  • Współorganizowanie z Urzędem Gminy Poronin w ramach Tatrzańskich Wici „Dnia Misia Miodu i Bartników”- w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia każdego roku przy Ośrodku Kultury w Poroninie,

  • Pszczelarskie Roje na św. Ambrożego” tj. spotkania pszczelarzy, każdego roku w innej parafii, z udziałem władz samorządowych, związkowych, parlamentarzystów, mediów.

  • Majówki na Wiktorówkach” - cykliczne spotkania, które w maju każdego roku odbywają się na terenie klasztoru Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Spotkania poprzedza część cześć rekreacyjna połączona z wyjściem na tatrzańskie szlaki.

  • Czerwcówki pszczelarskie” – czerwcowe spotkania w pasiece, u jednego z członków naszego Zrzeszenia. Spotkania poprzedza cześć rekreacyjna połączona ze zwiedzaniem obiektów charakterystycznych dla okolicy miejsca spotkania.

  • Wycieczki pszczelarsko-turystyczne, organizowane najczęściej w miesiącu wrześniu. Dotychczas byliśmy m.in. w takich miejscach, jak: Bochnia, Kamianna, Krynica, Kraków, Monachium i Bawaria w Niemczech, Spiska Kapituła, Liptowski Gródek i Nitra na Słowacji, Budapeszt, Ostrzyhom i Szentendre na Węgrzech. W ramach wycieczek odbywają się spotkania w pasiekach u miejscowych pszczelarzy.

  • Organizowanie sprzedaży miodu przy kościołach na św. Ambrożego,

  • prelekcje wśród młodzieży szkolnej nt. wybranych zagadnień biologii rodziny pszczelej,

  • konferencje pszczelarskie,

  • udział w Dożynkach Podhalańskich,

  • udział w „Święcie Borówki” w Zubrzycy Górnej i „Letnie pokazy o pszczołach”,

  • udział w otwarciu sezonu turystycznego w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i „Wiosenne opowieści o pszczołach”,

  • spotkania towarzyskie np. przy pieczonym baranie.



Kraków, 05.12.2024