W projekcie sprzęt (I.6.2) może brać udział pszczelarz, który:
- ma nadany numer EP,
- umieszcza na rynku produkty pszczele zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (np.: w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego),
- posiada co najmniej 10 pni pszczelich.
W ramach I.6.2. można zakupić następujący nowy sprzęt pszczelarski, maszyny i urządzenia wykorzystywane na potrzeby gospodarki pasiecznej:
- miodarki
- odstojniki
- dekrystalizatory
- stoły do odsklepiania plastrów
- suszarki do suszenia obnóży pyłkowych
- topiarki do wosku
- urządzenia do kremowania miodu
- refraktometry
- wózki ręczne do transportu uli
- wialnie do pyłku
- ule lub ich elementy
- kraty odgrodowe i inne izolatory ramkowe
- urządzenia do omiatania pszczół
- poławiacze pyłku
- sprzęt do pozyskiwania pierzgi
- wagi pasieczne
- ramki ulowe
- kamery cyfrowe/ fotopułapki (wartość refundacji do 300 zł za urządzenie)
Termin składania wniosków do 15 listopada br.
Wnioski można składać poprzez naszą stronę internetową, pocztą tradycyjną, ale również bezpośrednio w biurze WZP Kraków. Decyduje data wpływu do WZP.
WAŻNE!
Najważniejsze zmiany w Regulaminie dotyczące projektu sprzęt 2025:
- Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji do 50% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej.
- Wprowadzenie wymogów dla młodego pszczelarza w ramach interwencji sprzęt – pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia wniosku oraz prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany, nie krócej niż 3 lata albo mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz. Warunki te należy potwierdzić poprzez załączenie do wniosku niżej wymienionych dokumentów:
*skanu zaświadczenia o prowadzeniu działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa powyżej, wydanego przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii
lub
*skanu świadectwa/innego dokumentu wydanego przez szkołę lub placówkę edukacyjną.
3. Zmiana w zakresie liczby posiadanych pni pszczelich – należy podać we wniosku o przyznanie pomocy wg stanu na dzień składania wniosku – jeżeli wnioskodawca nie wnioskował o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024) lub liczba ta uległa zmianie, do wniosku należy również dołączyć skan aktualnego dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii.
Pobierz wniosek PDF lub złóż Wniosek on-line