Aktualności

XIV Dzień Misia, Miodu i Bartników w Poroninie – relacja

W dniu 23 sierpnia 2015 roku w Poroninie odbył się XIV Dzień Misia, Miodu i Bartników. Współorganizatorem tej miodowej pszczelarskiej imprezy, organizowanej w ramach Tatrzańskich Wici jest Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy. Tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą w miejscowym kościele, która sprawowana była w oprawie góralskiej, a w której czynny udział wzięli przedstawiciele pszczelarzy podhalańskich oraz pszczelarzy libiąskich z księdzem Michałem Klisiem, który wygłosił bardzo treściwe kazanie, w którym wielokrotnie nawiązywał do symboliki wynikającej z pracy pszczelego roju. Był udział pszczelarzy w liturgii słowa, były poczty sztandarowe Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, Koła Pszczelarzy Libiąż, Związku Podhalan, jak również delegacja z darami ołtarza – owocami pracy pszczelego roju. Gorące podziękowania składamy na ręce księdza Michała Klisia, jak również na ręce Pana Krystiana Ziajki za aktywną obecność w tym jakże ważnym dla pszczelarzy podhalańskich wydarzeniu.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia imprezy członek Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego Pan Przemysław Szeliga po wygłoszeniu laudacji wręczył Panu Andrzejowi Fryźlewiczowi najwyższe odznaczenie pszczelarskie Statuetkę Księdza dr. Jana Dzierżona. Podziękowania dla Pana Przemysława, że po raz kolejny zaszczycił nas swoją obecnością w Poroninie.

Podobnie jak w roku ubiegłym impreza zgromadziła tłumy ludzi, którzy przybyli z samej gminy Poronin i gmin ościennych aby wzorem lat poprzednich dobrze się bawić i kosztować miodowych słodkości, jak również by dopingować swoje kandydatki w wyborze na Podhalańską Królową Miodu. Dopisali również turyści, którzy z uwagi na fakt iż impreza na stałe wpisała się w pejzaż podtatrzańskich imprez oraz że towarzyszy jej wiele atrakcji coraz liczniej zaglądają do Poronina, by rozkoszować się słodyczą podhalańskiej pszczelarskiej krainy. Imprezie towarzyszył bogaty program artystyczny z udziałem zespołów lokalnych jak również litewskich i białoruskich.

W roku bieżącym oprócz zaprzyjaźnionych pszczelarzy z Libiąża gościliśmy również delegację pszczelarzy ze Starej Lubowni na Słowacji. Podziękowania dla Pana Józef Bukowskiego Prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, który dwoił się i troił by sprostać odpowiadaniu na dziesiątki pytań dotyczących samej imprezy oraz związanych z działalnością naszego zrzeszenia jak również organizacji nadrzędnej czyli WZP w Krakowie.

Najwięcej emocji tradycyjnie towarzyszyło wyborowi Podhalańskiej Królowej Miodu. W bieżącym roku do konkursu zgłosiło się pięć dziewczyn: Dorota Trebunia z Poronina, Natalia Łojas z Poronina, Janina Kowalczyk z Zubrzycy Dolnej, Anna Habas z Morawczyny i Małgorzata Waliczek z Nowego Bystrego.

Kandydatki musiały wykazać się wiedzą o tematyce pszczelarskiej oraz regionalnej związanej z Gminą Poronin. W zakresie pszczelarstwa potrzebna była nie tylko wiedza teoretyczna ale również umiejętności praktyczne polegające na rozpaleniu podkurzacza oraz składaniu ramek. Oczywiście jak przystało na kandydatkę na Królową Miodu należało rozpoznać sześć próbek gatunków miodu. Z uwagi na fakt iż dwie konkurencje związane były z autoprezentacją (prezentacja i wrażenie ogólne oraz ocena publiczności) kandydatki dwoiły się i troiły by wypaść jak najlepiej. Były więc w ich wykonaniu piękne przyśpiewki czy poezja o tematyce pszczelarskiej przygotowane specjalnie na tą okazję.

W godzinach wieczornych wszystko stało się jasne. Podhalańską Królową Miodu 2015 została pochodząca z Zubrzycy Dolnej na Orawie Janina Kowalczyk. Koronę przekazała jej Podhalańska Królowa Miodu 2014 Dorota Zatłoka.
Tytuł I-szej Wice Królowej przypadł Małgorzacie Waliczek, natomiast tytuł II-giej Wice Królowej otrzymała Natalia Łojas. Podziękowanie dla wszystkich dziewczyn biorących udział w konkursie za przygotowanie, zaangażowanie i atmosferę przyjaznej rywalizacji.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Andrzej Buńda – Zastępca Wójta Gminy Poronin, Jan Świdroń Prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, Mieczysław Grzybek – skarbnik Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.

Jak konkurs to są i nagrody, a tych było wiele.
Podhalańska Królowa Miodu 2015 r. otrzymała:

  • koronę srebrną Podhalańskiej Królowej Miodu – przejściowa, po zakończeniu imprezy podlega zdeponowaniu w GOK Poronin,
  • dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu Podhalańskiej Królowej Miodu,
  • nagrodę pieniężną Wójta Gminy Poronin w wysokości 700zł,
  • nagrodę pieniężną Prezesa Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w wysokości 1000zł,
  • Wejściówkę na SPA do Hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej,
  • Tablet od Firmy Budowlanej Kuros Katarzyna Skupień 

I – Wice Królowa otrzymała:

  • Dyplom potwierdzający uzyskany tytuł,
  • nagrodę pieniężną Wójta Gminy Poronin w wysokości 150zł,
  • Wejściówkę na SPA do Hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej,
  • Tablet od Firmy Budowlanej Kuros Katarzyna Skupień
  • nagrodę rzeczową od Willy Leśny Potok Andrzej Dorula 

II – Wice Królowa otrzymała:

  • Dyplom potwierdzający uzyskany tytuł,
  • nagrodę pieniężną Wójta Gminy Poronin w wysokości 150zł,
  • Wejściówkę na SPA do Hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej,
  • Tablet od Firmy Budowlanej Kuros Katarzyna Skupień
  • nagrodę rzeczową od Willy Leśny Potok Andrzej Dorula

Wszystkie dziewczyny otrzymały upominki od sponsorów, w tym produkty pracy pszczelego roju.
Podhalańska Królowa Miodu tradycyjnie już otrzymała od prezesa Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy ogromny bukiet miododajnych ziół i kwiatów zebranych w niedzielny poranek na Orawie.

Dla samych pszczelarzy przewidziany był konkurs na Miód Najsmaczniejszy, w którym najlepszym okazał się miód wielokwiatowy z pasieki Władysława Jarząbka z Bańskiej Wyżnej. Miejsce drugie przypadło Janowi Jarząbkowi z Bańskiej Wyżnej a trzecie Andrzejowi Fryźlewiczowi z Ludźmierza. Nagrody w konkursie na Miód Najsmaczniejszy ufundowało Rodzinne Gospodarstwo Pasieczne Dolina Tatr Państwa Izabeli i Jacka Sikoń z Białego Dunajca, a były to piękne rzeźby z podobizną świętego Ambrożego wykonane na zamówienie przez lokalnego artystę rzeźbiarza. Pięknie przystrojone i bogate w produkty pszczele stoiska miodowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Było też stoisko handlowo – promocyjne Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, w którym kierownik naszego biura Pani Agnieszka Gajda – Wypasek udzielała informacji nie tylko o miodach pitnych i piwie miodowym ale również o działalności WZP w Krakowie.

Swoje dzieła w trakcie trwania imprezy prezentowali lokalni artyści ludowi.

Pragniemy złożyć gorące podziękowania dla Zarządu WZP w Krakowie za wsparcie w organizacji imprezy.

Pamiątkowe zdjęcia tradycyjnie wykonał podhalański pszczelarz Bohdan Seweryn.

I ja tam byłem i miód pitny od Pani Agnieszki kupiłem. Otworzywszy i skosztowawszy go zaś pewnego wieczoru tych „parę zdań” wylewnym językiem skleciłem.
Do zobaczenia za rok w Poroninie.

Jano z Orawy.