Beekeeper in white, protective suit. In the middle of sunny garden, next to bee hives.

Wymiana matek pszczelich – jak to robić?

Jednym z podstawowych warunków efektywnej gospodarki pasiecznej jest posiadanie matek pszczelich o wysokich walorach użytkowych. Ich dostępność oferują pasieki hodowlane, które realizują rosnące z każdym rokiem zapotrzebowanie pszczelarzy.

Top view of many bees on a honeycomb.

Jak kształtować pogłowie pszczół w pasiece?

Problem doskonalenia pogłowia pszczół we własnej pasiece należy do najtrudniejszych zadań pszczelarza. Każdy z nas chciałby mieć pszczoły zdrowe , pracowite, nierojliwe, łagodne, miodne itd. Ale jak to zrobić?

honeycomb pieces with spices bee pollens blue bacground

Buckfast

Stężenie lizozymu w hemolimfie robotnic oraz trutni Apis mellifera carnica i Buckfast ma zbliżone wartości.

Close up view on many bees, enlightened wooden surface in background

Warroza coraz groźniejsza

Warroza, ta pasożytnicza choroba która pojawiła się w Polsce w latach 80-tych od początku zbierała obfite żniwo, zwłaszcza w pasiekach zaniedbanych. Na szczęście gdy nadeszła, większość pszczelarzy była do niej przygotowana.

Close up shot on many bees on a wooden surface, entrance to the hive

Zadziwiający świat pszczół

Pszczoła miodna, jako jeden z najbardziej zagadkowych fenomenów przyrody była obiektem obserwacji już od starożytności. Jednak jednym z pierwszych odkryć naukowych dokonanym przez naszego rodaka Jana Dzierżona.

Close up view on a female bee, wooden background

Lekceważenie warrozy do morderstwo pszczelich rodzin

Zmaganie się z tą chorobą dowiodło, że nadal jest bardzo groźna dla życia pszczół a co gorsze nie jest możliwe jej całkowite pozbycie się, wobec czego pszczele rodziny bez pomocy pszczelarza skazane są na zagładę.

Close up view on a dead bee, pebbled surface

CCD przyczyną śmierci pszczół?

d kilku już lat w całym niemal świecie pszczelarze obserwują masowe, nagłe ginięcie całych rodzin pszczelich. Pszczelarz stwierdza, że z dnia na dzień „zginęły” wszystkie pszczoły pozostawiając pusty ul z resztkami czerwiu, a czasem z zapasami pokarmu.

Beekeeper in a white, protective suit in a garden, sunny day, many trees and bee hives

Matka jest tylko jedna

Matka pszczela zwana czasem królową jest najważniejszym członkiem rodziny pszczelej. Poza pewnymi, wyjątkowymi okresami, w rodzinie znajduje się tylko jedna matka.

Close up view on a single bee sitting on a flower, green background

Dobra pszczoła z Dobrej

Linia pszczół rasy kraińskiej /Apis mellifera carnica/ nazywana dzisiaj „Dobrą” żyła w naszych górach od niepamiętnych czasów. Właśnie tu w Karpatach przebiegała północna granica jej występowania i miejsce zetknięcia z pszczołą rasy środkowoeuropejskiej /Apis mellifera mellifera/.

two bees on an entrance to blue, wooden hive

Zimowla w pasiece pszczelej

Zimowla rozpoczyna się w listopadzie lub grudniu po ostatnich oblotach jesiennych. Rodziny zawiązują kłąb, który usytuowany jest poniżej zapasów pokarmowych na pustych plastrach.

Wooden hives in a green garden

Jaki ul wybrać?

Wybór typu ula jest jedną z najważniejszych decyzji podczas zakładania pasieki, gdyż jest to decyzja na długie lata.

Beekeepers in suits between multiple hives, sunny day

Biologiczne uwarunkowania gospodarki pasiecznej

Pszczelarstwo, jak żadna chyba gałąź produkcji rolnej uzależniona jest bardzo silnie od czynników przyrodniczych takich jak klimat, pogoda, występowanie pożytków, obecność czynników chorobowych, pasożytów

Beekeeper wearing protective suit around blue beehives

Dlaczego pszczoły giną?

Pszczelarze z niepokojem myślą o dalszym przebiegu zimowli. Zastanawiają się, czy straty rodzin będą postępować dalej? Ile rodzin dotrwa do wiosny?

Beekeeper in white suit in a garden full of beehives, sunny day

Odporność pszczół na choroby

Każdy żywy organizm wykształcił w drodze ewolucji mechanizmy zapobiegające wnikaniu drobnoustrojów, a także sposoby unieszkodliwiania tych czynników chorobotwórczych, które do organizmu już wniknęły.

honeycomb pieces with spices bee pollens blue bacground

Zgnilec amerykański

Kompetentny pszczelarz, znający przyczyny, objawy i sposób leczenia łatwo sobie poradzi. Łatwiej ze zgnilcem, niż z Nosemą ceranae czy warrozą.

bee keeper's face in yellow suit, bees on it

Apis ceranae

Badania przeprowadzone w Ameryce, Europie i  także w Polsce wykazały, że obecnie pasożyta tego wyparł już niemal całkowicie inny pasożyt bytujący dotychczas tylko na pszczole wschodnio azjatyckiej Apis cerana.