Jaki miód jest płynny?
Czy zastanawiałeś się, dlaczego niektóre miody przez długi czas pozostają płynne, podczas gdy inne szybko krystalizują? Dowiedz się więcej i odkryj sekrety miodów płynnych!
Jak z miodu skrystalizowanego zrobić płynny? Sprawdź to!
Twój ulubiony miód skrystalizował i nie wiesz, jak przywrócić mu płynną konsystencję bez utraty cennych właściwości? Nie martw się! W naszym praktycznym poradniku dowiesz się, jak w prosty i bezpieczny sposób upłynnić skrystalizowany miód pszczeli.
Jak przechowywać miód?
Czy miód może się zepsuć? Dowiedz się, jak go przechowywać, aby zachował swoje właściwości i smak na dłużej. 🍯
Pastwisko dla owadów – zaproś nas do swojej szkoły!
Refundacje zakupu sprzętu pszczelarskiego w sezonie 2025
Święto Miodu i 25-lecie Powiatowej Rady Bartniczej
XVIII Wielickie Miodobranie już w ten weekend !!!
Pomagamy pszczołom- pomagamy sobie 2024
Odbudowa pogłowia pszczół miodnych 2024
Wymiana matek pszczelich – jak to robić?
Jednym z podstawowych warunków efektywnej gospodarki pasiecznej jest posiadanie matek pszczelich o wysokich walorach użytkowych. Ich dostępność oferują pasieki hodowlane, które realizują rosnące z każdym rokiem zapotrzebowanie pszczelarzy.
Pyłek kwiatowy – pokarm, który jest lekiem
Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze wytwarzane przez rośliny. Mają one różnorodne barwy od białej po czarną, a także kształty, co jest cechą gatunkową
Jak kształtować pogłowie pszczół w pasiece?
Problem doskonalenia pogłowia pszczół we własnej pasiece należy do najtrudniejszych zadań pszczelarza. Każdy z nas chciałby mieć pszczoły zdrowe , pracowite, nierojliwe, łagodne, miodne itd. Ale jak to zrobić?
Doniesienia z frontu Nosema Cerana
Choroba została wykryta w 1994r. przez Ingemara Fries z Instytutu Rolniczego w szwedzkim Uppsale
Buckfast
Stężenie lizozymu w hemolimfie robotnic oraz trutni Apis mellifera carnica i Buckfast ma zbliżone wartości.
Warroza coraz groźniejsza
Warroza, ta pasożytnicza choroba która pojawiła się w Polsce w latach 80-tych od początku zbierała obfite żniwo, zwłaszcza w pasiekach zaniedbanych. Na szczęście gdy nadeszła, większość pszczelarzy była do niej przygotowana.
Zadziwiający świat pszczół
Pszczoła miodna, jako jeden z najbardziej zagadkowych fenomenów przyrody była obiektem obserwacji już od starożytności. Jednak jednym z pierwszych odkryć naukowych dokonanym przez naszego rodaka Jana Dzierżona.
Lekceważenie warrozy do morderstwo pszczelich rodzin
Zmaganie się z tą chorobą dowiodło, że nadal jest bardzo groźna dla życia pszczół a co gorsze nie jest możliwe jej całkowite pozbycie się, wobec czego pszczele rodziny bez pomocy pszczelarza skazane są na zagładę.
CCD przyczyną śmierci pszczół?
d kilku już lat w całym niemal świecie pszczelarze obserwują masowe, nagłe ginięcie całych rodzin pszczelich. Pszczelarz stwierdza, że z dnia na dzień „zginęły” wszystkie pszczoły pozostawiając pusty ul z resztkami czerwiu, a czasem z zapasami pokarmu.
Błędy w praktyce pszczelarskiej – czego unikać
Każdy z nas jest omylny, popełnia błędy świadomie lub nie, z niewiedzy i braku doświadczenia lub z rutyny i błędnych przyzwyczajeń, z lenistwa lub nadgorliwości.
Matka jest tylko jedna
Matka pszczela zwana czasem królową jest najważniejszym członkiem rodziny pszczelej. Poza pewnymi, wyjątkowymi okresami, w rodzinie znajduje się tylko jedna matka.
Dobra pszczoła z Dobrej
Linia pszczół rasy kraińskiej /Apis mellifera carnica/ nazywana dzisiaj „Dobrą” żyła w naszych górach od niepamiętnych czasów. Właśnie tu w Karpatach przebiegała północna granica jej występowania i miejsce zetknięcia z pszczołą rasy środkowoeuropejskiej /Apis mellifera mellifera/.
Zimowla w pasiece pszczelej
Zimowla rozpoczyna się w listopadzie lub grudniu po ostatnich oblotach jesiennych. Rodziny zawiązują kłąb, który usytuowany jest poniżej zapasów pokarmowych na pustych plastrach.